Data: 28.05.2018

Trwa nabór do programu L'Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki

Osiągnięcia kobiet-badaczek mają ogromny wpływ na rozwój nauki. Program L?Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki powstał, aby wspierać kobiety naukowców w kontynuacji swoich badań i rozwijaniu pasji do wiedzy oraz aby zachęcać je do pozostania w nauce. Jest to niezwykle istotne z uwagi na niską, zaledwie 30% , reprezentację kobiet w tym obszarze. Program pozwala nam działać na rzecz zwiększania liczby badaczek i podnosić świadomość społeczną ich sukcesów ? mówi Katarzyna Pękala, Kierownik programu L?Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki.

Po zakończeniu zbierania zgłoszeń, okres od maja do lipca będzie czasem oceny prac. Ewaluacja będzie prowadzona w dwóch etapach. W pierwszej kolejności w ewaluację zaangażują się stypendystki poprzednich edycji programu Dla Kobiet i Nauki. W czerwcu rozpocznie się drugi etap, w którym najlepsze prace wyłonione na etapie pierwszym zostaną przesłane do 16 członków Jury, pracującego pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej. Jury w lipcu finalnie wyróżni 6 kobiet, przyznając:
3 stypendia habilitacyjne po 35 000 zł każde, 2 stypendia doktoranckie po 30 000 zł każde
i 1 stypendium magisterskie w wysokości 20 000 zł
. Dodatkowo wszystkie stypendystki programu Dla Kobiet i Nauki otrzymają także stypendia konferencyjne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dzięki którym będą mogły promować swoje osiągnięcia na międzynarodowych konferencjach naukowych na terenie Europy. Oficjalne ogłoszenie stypendystek 18. edycji programu nastąpi podczas uroczystej Gali, która planowana jest na październik.

Więcej informacji:
Strona programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki: www.lorealdlakobietinauki.pl
Profil programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki na Facebooku: https://www.facebook.com/LOrealPoland
Link do filmu z Gali 17. edycji programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki: https://www.youtube.com/watch?v=i5UXptAL3IY&t=14s

O programie L'Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki
Celem programu L?Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki prowadzonego od 2000 roku jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac, zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego. Partnerami programu są Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Akademia Nauk. Do 2017 roku
w Polsce wyróżniono 87 kobiet-naukowców. Wyboru co roku dokonuje Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej. Do 2015 roku stypendia przyznawane były 5 wybitnym badaczkom. Od 16. edycji programu została wprowadzona nowa kategoria stypendiów przyznawanych magistrantkom. Od 2016 roku roczne stypendia przyznawane 6 kobietom nauki wynoszą: 20 000 zł dla stypendystki na poziomie studiów magisterskich, 30 000 zł w przypadku stypendiów doktoranckich i 35 000 zł w przypadku stypendiów habilitacyjnych.